Trzy różne sale koncertowe i trzy odmienne gatunki muzyczne zgromadziły podczas jubileuszowej edycji Letniego Festiwalu Muzycznego komplet publiczności. W Muzeum Mazowieckim zabrzmiała muzyka filmowa w wykonaniu BognaBand. W auli Liceum im. Małachowskiego – muzyka cerkiewna. Na finał w bazylice katedralnej słuchaliśmy pieśni Szymanowskiego i Karłowicza w wykonaniu Marii Jaskulskiej-Chrenowicz. Podczas tego koncertu odbyło się prawykonanie „Elegy for String Orchestra” na orkiestrę smyczkową Jerzego Mackiewicza.

XX Letni Festiwal Muzyczny choć krótki (były edycje, gdy odbywało się o wiele więcej koncertów) mógł zainteresować różnorodnych słuchaczy. Zarówno melomanów, którzy są stałymi gośćmi na koncertach Płockiej Orkiestry Symfonicznej, jak i tych, którzy lubią określone gatunki muzyczne. Utwory m.in. z filmów dwudziestolecia międzywojennego wykonali w Muzeum Mazowieckim muzycy z zespołu BognaBand pod kierownictwem Bogny Dulińskiej. Również pełna sala (tym razem koncert odbył się w auli im. Kajetana Morykoniego w Małachowiance mogącej poszczycić się doskonałą akustyką) oklaskiwała Zespół Muzyki Cerkiewnej KLIROS z Olsztyna. Nazwa zespołu pochodzi z języka greckiego i oznacza dosłownie miejsce w światyni przeznaczone dla chóru, metaforycznie to chóry anielskie. Zespół powstał w listopadzie 2013, a już dwa lata później zdobył nagrodę na prestiżowym festiwalu MFMC w Hajnówce.

W Płocku usłyszeliśmy utwory należace do kanonu muzyki cerkiewnej. A o muzyce, stylach, kompozytorach (Archangielskim, Czajkowskim, Bortniańskim, Szymanowskim) i kłopotach twórców z cenzurą opowiadał kierownik zespołu, Jan Połowianiuk. Dość wspomnieć, że do sądu odwoływać musiał się nawet Czajkowski. Jego Liturgia św. Jana Złotoustego z powodu użycia „zachodnich środków artystycznych” została skonfiskowana. – Różnych interwencji w muzyce cerkiewnej było dużo. Niektórzy władcy uznawali, że muzyka w cerkwi przeszkadza modlitwie – opowiadał Jan Połowianiuk. Po 1917 roku muzyka cerkiewna zamilkła. Jej odrodzenia nastąpiło dopiero po pieriestrojce.

W niedzielny wieczór w bazylice katedralnej muzycy Płockiej Orkiestry Symfonicznej pod batutą Jakuba Chrenowicza wzięli udział w prawykonaniu utworu absolwenta płockiej PSM, członka Filharmonii Poznańskiej Jerzego Mackiewicza „Elegy for String Orchestra” na orkiestrę smyczkową. Usłyszelismy również Odwieczne pieśni op. 10 Mieczysława Karłowicza i Pieśni Kurpiowskie op. 58 z muzyką Karola Szymanowskiego w wykonaniu sopranistki Marii Jaskulskiej-Chrenowicz.

 

Lena Szatkowska / Tygodnik Płocki

Ostatni koncert tegorocznej jubileuszowej edycji Festiwalu odbędzie się 8 lipca o godz. 19.00 w katedrze. Usłyszymy wykonany po raz pierwszy utwór absolwenta płockiej PSM w klasie perkusji, muzyka Filharmonii Poznańskiej Jerzego Mackiewicza „Elegy for String Orchestra” na orkiestrę smyczkową. W repertuarze również: Pieśni Kurpiowskie op. 58 z muzyką Karola Szymanowskiego i Odwieczne pieśni op. 10 Mieczysława Karłowicza. Wystąpi sopranistka Maria Jaskulska-Chrenowicz. Orkiestrę poprowadzi Jakub Chrenowicz. Wstęp wolny.

 

Lena Szatkowska / Tygodnik Płocki

Dzisiaj (4 lipca) o godz. 19.00 w Auli im. Kajetana Morykoniego L.O. im. Marszałka Stanisława Małachowskiego wystąpi Zespół Muzyki Cerkiewnej KLIROS z Olsztyna pod kierownictwem Jana Połowianiuka. Koncert odbędzie się w ramach Letniego Festiwalu Muzycznego. Usłyszymy utwory muzyki cerkiewnej od średniowiecza do współczesności. Wstęp wolny.

 

Lena Szatkowska / Tygodnik Płocki

Po raz XX Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego zaprosi publiczność na Letni Festiwal Muzyczny. Na inaugurację wystąpi Bogna Band w programie złożonym z przebojów srebrnego ekranu. Wydarzeniem tej edycji będzie światowe prawykonanie utworu Jerzego Mackiewicza „Elegy for String Orchestra”.

W tym roku odbędą się trzy koncerty. Pierwszy gościć będzie Muzeum Mazowieckie. Tam 1 lipca o godz. 19.00 wystąpi Bogna Band w składzie: Aleksandra Strasińska – flet, Zuzanna Niedzielak – klarnet, Marcin Budziarski – skrzypce, Arkadiusz Płaziuk – wiolonczela, Sylwester Masłoń – kontrabas. Kierownikiem zespołu jest dr Bogna Dulińska, pianistka, adiunkt AM w Łodzi. Usłyszymy muzykę z filmów dwudziestolecia międzywojennego, między innymi „Już taki jestem zimny drań”, „Ach jak przyjemnie” czy „Już nie zapomnisz mnie”, znane pieśni neapolitańskie czy tematy z filmu „Love story” i „Śniadanie u Tiffany’ego”.

4 lipca w Auli im. Kajetana Morykoniego Liceum im. Marszałka Małachowskiego zaśpiewa Zespół Muzyki Cerkiewnej KLIROS z Olsztyna pod kierownictwem Jana Połowianiuka. W programie kompozycje muzyki cerkiewnej śpiewanej w języku cerkiewnosłowiańskim, ukazujące historyczny rozwój gatunku od średniowiecza do współczesności.

Ostatni koncert Festiwalu odbędzie się 8 lipca w katedrze. Wtedy po raz pierwszy zostanie wykonany utwór J. Mackiewicza „Elegy for String Orchestra” na orkiestrę smyczkową. – W tym roku proponujemy dwa wieczory kameralne i jeden koncert szczególny w bazylice katedralnej. Składał się będzie z dwóch części. W pierwszej usłyszymy światowe prawykonanie kompozycji Jerzego Mackiewicza, absolwenta płockiej PSM w klasie perkusji, obecnie muzyka Filharmonii Poznańskiej. Z powodzeniem zajmuje się komponowaniem i bardzo chciał zaprezentować swoje dzieło w Płocku – mówi dyrektor Płockiej Orkiestry Symfonicznej, Adam Mieczykowski. Posłuchamy również sześciu Pieśni Kurpiowskich op. 58 z muzyką Karola Szymanowskiego. Kompozytor czerpał ze zbioru ks. Władysława Skierkowskiego „Puszcza kurpiowska w pieśni”. Stworzył jeden z najpiękniejszych cykli wokalnych w polskim repertuarze. Wystąpi sopranistka Maria Jaskulska-Chrenowicz. Orkiestrę poprowadzi Jakub Chrenowicz. Wstęp na wszystkie koncerty XX Letniego Festiwalu Muzycznego jest bezpłatny.

Lena Szatkowska / Tygodnik Płocki

Kto nie pamięta charakterystycznego głosu Andrzeja Zauchy, narzekającego na ciągle zmieniające się rozkłady jazdy i tramwaje, które nie wiedzieć czemu zatrzymują się nocą pod jednym oknem, przypomni sobie tekst Zbigniewa Książka podczas koncertu POS 7 czerwca. Piosenki w ciekawych jazzowych aranżacjach wykona Janusz Szrom, a towarzyszyć mu będzie zespół w składzie: Piotr Wrombel (fortepian), Zbigniew Wrombel (kontrabas), Marcin Jahr (perkusja) oraz płoccy symfonicy.

 

Janusz Szrom śpiewa, aranżuje, komponuje, jest także pedagogiem i dyrektorem artystycznym oraz wykładowcą Międzynarodowych Chodzieskich Warsztatów Jazzowych Cho-Jazz. Uczy śpiewu w telewizyjnych programach muzycznych. W roku 2008 został wybrany przez Michela Legranda do wykonania utworu „What are you doing the rest of your life” na 50. Festiwalu Jazz Jamboree. Występował z Ewą Bem, Andrzejem Jagodzińskim, Włodzimierzem Nahornym, Bogdanem Hołownią, Jackiem Niedzielą. Jest pomysłodawcą projektu „Straszni Panowie Trzej”, czyli jazzowych aranżacji piosenek Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory.

 

Muzyków poprowadzi dyrygent Jacek Rogala – absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w której z wyróżnieniem ukończył studia kompozytorskie w klasie Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil (1990) oraz dyrygenckie pod kierunkiem Marka Pijarowskiego (1992). W roku 2011 na UMFC w Warszawie uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej. Od roku 2001 jest dyrektorem Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach i Festiwalu Świętokrzyskie Dni Muzyki. W styczniu 2012 zainaugurował działalność kieleckich filharmoników w nowej siedzibie. W latach 2007-2011 poprowadził prapremiery pięciu baletów współczesnych wyprodukowanych przez Filharmonię Świętokrzyską i Kielecki Teatr Tańca. Jest także kompozytorem muzyki symfonicznej, kameralnej, chóralnej i elektronicznej. Jego utwory wykonywane były w wielu krajach Europy i w Ameryce Północnej.

 

W programie koncertu m.in. piosenki: „Wspomnienie”, „Płonąca stodoła”, „Byłaś serca biciem”, „Historia pewnej znajomości”, „Kiedy byłem małym chłopcem”.

 

Wieczór rozpocznie się o godz. 19.00. Bilety w cenie 30 zł do nabycia w kasie POS.

 

Lena Szatkowska / Tygodnik Płocki

Pozostał już tylko tydzień do koncertu „Byłaś Serca Biciem”. W przyszły czwartek Płocka Orkiestra Symfoniczna, wraz z Januszem Szromem, wykona najpiękniejsze polskie piosenki w wyjątkowej jazzowej aranżacji.

 

7 czerwca o godzinie 19 w sali koncertowej szkoły płockiej szkoły muzycznej będzie miał miejsce koncert „Byłaś Serca Biciem”. Podczas wydarzenia wraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną wystąpi w roli wokalisty Janusz Szrom. Poza tym wystąpią: Piotr Wrombel (fortepian), Zbigniew Wrombel (kontrabas), Marcin Jahr (perkusja). Orkiestrą dyrygował będzie Jacek Rogala.

 

Podczas wydarzenia będzie można wysłuchać najpiękniejszych polskich piosenek. Zgromadzeni usłyszą między innymi: „Wspomnienie”, „Płonąca stodoła” „Byłaś serca biciem”, „Historia pewnej znajomości”, „Kiedy byłem małym chłopcem”. Szczególnie interesujący jest fakt, że koncert będzie utrzymany w wyjątkowej jazzowej aranżacji.

 

Bilet na koncert kosztuje 30 zł i jest do nabycia w kasie Płockiej Orkiestry Symfonicznej.

 

Wiktor Pleczyński / PetroNews.pl

Bądź na bieżąco! Dołącz do naszego Newslettera!

 Sponsorzy
41. Sezonu Artystycznego

Sala koncertowa

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st.
im. Karola Szymanowskiego w Płocku
ul. Kolegialna 23
09-402 Płock

Zobacz na mapie

Biuro koncertowe

Dariusz Ciesielski - Kierownik
dariusz.ciesielski@orkiestraplock.pl

Anna Gruszczyńska - Kierownik Orkiestry
orkiestra@orkiestraplock.pl
tel.: +48 603 160 245

Ilona Matusiak
biurokoncertowe@orkiestraplock.pl
tel.: +48 24 364 10 86

Kasa biletowa

Agata Zazga
ul. Bielska 9/11
(parter, wejście od głównej ulicy)
09-400 Płock
bilety@orkiestraplock.pl
tel. +48 24 364 10 85

Zobacz na mapie

Godziny otwarcia:
Poniedziałek 10:00 - 17:00
Wtorek 10:00 - 15:30
Środa 10:00 - 15:30
Czwartek 10:00 - 17:00
Piątek 10:00 - 15:00
Patroni medialni

Miejska instytucja kultury finansowana z budżetu miasta Płocka 

Wszelkie prawa zastrzeżone © Płocka Orkiestra Symfoniczna  |  Realizacja: Hedea.pl

FacebookYoutubeBip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia. Zobacz szczegółowe informacje jak zarządzać plikami cookies. Polityka plików cookies.