Zmieniająca się sytuacja epidemiologiczna wymusza konieczność modyfikacji repertuaru, nawet podczas koncertów transmitowanych przez Internet. Nie sopranistkę, ale nie mniej utalentowanego muzyka usłyszymy podczas najbliższego koncertu Płockiej Orkiestry Symfonicznej. 15 stycznia wystąpi klarnecista Szymon Parulski. Płockich symfoników poprowadzi dyrygent Marek Wroniszewski. Koncert odbędzie się w formie transmisji online, a w repertuarze są utowory Witolda Lutosławskiego, Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz, Ignacego Jana Paderewskiego.

Szymon Emil Parulski jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Płocku. Studiuje na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Ponadto współpracuje z: Lutosławski Youth Orchestra, Młodą Polską Filharmonią i od niedawna – Gustav Mahler Jugendorchester (Młodzieżową Orkiestrą Gustava Mahlera). Zdobył wiele nagród na konkursach w kraju i zagranicą. Kilkakrotnie zaprezentował się podczas tradycyjnego koncertu „Płockie talenty”, na którym najzdolniejsi uczniowie PSM grają z Płocką Orkiestrą Symfoniczną. W 2019 roku dostał się do półfinału prestiżowego konkursu dla klarnecistów „Saverio Mercadante” we Włoszech. Jeżeli ograniczenia związane z pandemią pozwolą, wystąpi w 5. edycji Ghent International Clarinet Competition 2021 w Belgii.

Dźwięku klarnetu bedziemy mogli posłuchać w dziełach Witolda Lutosławskiego. „Preludia muzyczne” napisane na zamówienie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego miały swoje prawykonanie 15 lutego 1955 roku. Cykl składający się z pięciu tańców ludowych doczekał się cztery lata później opracowania na dziewięć instrumentów (flet, obój, klarnet, fagot, róg, skrzypce, altówkę, wiolonczelę i kontrabas). Prawykonanie wersji orkiestrowej poprowadził Benjamin Britten. Drugie z dzieł Lutosławskiego, które jest w programie koncertu to Mała suita na orkiestrę kameralną. Klarnet jest instrumentem wiodącym w części zatytułowanej „Piosenka”.

Ponadto usłyszymy: Suitę G-dur na orkiestrę smyczkową Ignacego Jana Paderewskiego, Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz, Etiudę b- moll op.4 nr 3 Karola Szymanowskiego oraz napisany w 1949 roku Koncert na orkiestrę kameralną Stefana Kisielewskiego.

Bilety na transmisję koncertu online w cenie 10 zł można kupić w: kasie biletowej POS, na stronie internetowej www.orkiestraplock.pl w zakładce „Kup bilet”, w serwisie Bilety24.pl lub na stronie www.live.bilety24.pl. Kodem dostępowym do streamingu jest numer (kod biletu) znajdujący się na górze. Transmisję można odtwarzać wielokrotnie, do 17 stycznia do godziny 23.59, na komputerze, laptopie, tablecie lub smartfonie.

POS w 2020

Mimo niesprzyjającej instytucjom kultury sytuacji, Płocka Orkiestra Symfoniczna zdołała zrealizować wiele projektów. Kilka koncertów odbyło się z udziałem publiczności. Inne zostały przeniesione do sieci. Niewątpliwym sukcesem roku 2020 było wyłonienie zwycięskiego projektu sali koncertowej dla płockich symfoników wraz z zagospodarowaniem Nowego Rynku. Konkurs zorganizował UM Płock we współpracy z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich. Jurorzy wybrali projekt warszawskiej pracowni Plus3 Architekci.

Karnawał ubiegłego roku rozpoczął się koncertem z publicznością. Podczas gali operetkowo-operowej zabrzmiały najpiękniejsze arie i duety z „Zemsty Nietoperza”, „Księżniczki Czardasza”, „Carmen” oraz „Wesołej Wdówki” w wykonaniu sopranistki Marty Ustyniak-Babińskiej, mezzosopranistki Magdaleny Wachowskiej oraz tenora Szymona Rona. Koncert poprowadziła dyrygent Katarzyna Tomala-Jedynak.

Podczas kolejnego muzycznego wieczoru oklaskiwaliśmy wybitną polską skrzypaczkę, solistkę i kameralistkę Annę Wandtke. Gościem specjalnym koncertu był Roby Lakatos. Na akordeonie zagrał Paweł Zagańczyk. Dyrygował Sebastian Wypych.

21 lutego z Płocką Orkiestrą Symfoniczną wystąpił zespół „Klezmafour” pod batutą Jarosława Praszczałka, a ostatnim z koncertów przed ogłoszeniem pandemii okazał się koncert „Całuję Twoją Dłoń Madame” podczas którego zaśpiewali: Maciej Miecznikowski, Jacek Borkowski, Łukasz Gaj. Panowie wykonali najpiękniejsze pieśni neapolitańskie, utwory musicalowe i arie operowe. Muzyków poprowadził Sławomir Chrzanowski.

Wiosną koncerty POS odbywały się już w formie wirtualnej. Orkiestra zaprosiła na 16 koncertów w cyklu „POS kameralnie” oraz trzy koncerty archiwalne (100. rocznica urodzin Andrzeja Panufnika, Pasja według św. Jana, Wielka koncertowa Msza Papieska Missa Solemnis Sandomiriensis „Beati Mudno Corde”). Najmłodsi melomani uczestniczyli w „Muzycznych Porankach”. Dużym powodzeniem cieszyła się świąteczna „Muzyczna niespodzianka”, która na kanale YouTube zyskała ponad 2 tysiące wyświetleń. Płoccy symfonicy zagrali III część z VIII Symfonii G-DUR Op. 88, B. 163 Antonina Dvořáka.

Projekt nowej sali gotowy

W związku z możliwością wznowienia działań koncertowych z udziałem publiczności, mógł odbyć się XXII Letni Festiwal Muzyczny. W bazylice katedralnej muzycy pod batutą Adama Banaszaka zaprezentowali kompozycje Pendereckiego i Beethovena (250. rocznica urodzin). Odbyły się także koncerty „Malawski Trio”, zespołu wokalnego Affabre, Kwintetu Smyczkowego POS z wiolinistą Januszem Wawrowskim.

23 lipca na płockiej starówce została podpisana umowa na opracowanie projektu płockiej filharmonii pomiędzy władzami miasta, a biurem Plus3-Architekci. Miejmy nadzieję, że w niedługim czasie na Nowym Rynku powstanie sala koncertowa z prawdziwego zdarzenia.

44. sezon artystyczny POS zainaugurował koncertem „Płockie Talenty” i zakupami dla muzyków. Dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Infrastruktura kultury” oraz Urzędu Miasta Płocka, Orkiestra nabyła fortepian hybrydowy YAMAHA N3X (67 500 zł brutto).

Jesinią POS wystąpiła w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie, podczas uroczystego koncertu Muzyki Polskiej „Polonia in musica” pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Kolejne koncerty znowu przeniosły się do sieci. Na żywo transmitowany był koncert „Beethoven dziś…”. Potem Płocka Orkiestra Symfoniczna wraz z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa zorganizowały wspólnie „Oblicza klasycyzmu” z udziałem wspaniałej flecistki Jadwigi Kotnowskiej.

Podczas następnej transmisji na żywo z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości, zabrzmiały najpiękniejsze polskie piosenki z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego, Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy, Bogusława Meca, Krystyny Prońko, Anny Jantar, Seweryna Krajewskiego, Kombi w aranżacjach Piotra Wrombla na orkiestrę symfoniczną. Zaśpiewał Jacek Kotlarski. Płocką Orkiestrę Symfoniczną poprowadził maestro Jacek Rogala, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Świętokrzyskiej.

Fundusz Wsparcia Kultury

Płocka Orkiestra Symfoniczna otrzymała środki finansowe z Funduszu Wsparcia Kultury, dzięki którym może dokończyć sezon i dalej koncertować, choć w ograniczonej formule. Przed Świętami Bożego Narodzenia odbył się tradycyjny koncert kolędowy. Melomani usłyszeli kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne. Zaśpiewali je Katarzyna Łaska i Łukasz Talik, a płoccy symfonicy zagrali pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. Dla najmłodszej publiczności w cyklu „Wędrówki po pięciolinii” wystąpili: Monika Mulska – śpiew, Krzysztof Sadowski – trąbka, Leopold Sułkowski-Kornaus – puzon, Artur Pilch – fortepian, Łukasz Przykłocki – Skrzat, śpiew.

20 grudnia POS zaprosiła na prawykonanie dzieła „Taka przestrzeń” Janusza Stalmierskiego. Koncert transmitowany był z Auli im. Kajetana Morykoniego w Małachowiance, z udziałem solistów: Leszka Sarzyńskiego (flet) i Adama Mieczykowskiego (wibrafon). Dyrygował Jakub Chrenowicz.

Koncertowy rok 2020 również zakończył się wirtualnie. W wieczór sylwestrowy zabrzmiały najpopularniejsze piosenki z musicali i filmów takich jak: „Król Lew“, „Love Story”, „Upiór w operze”, „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”, „Śniadanie u Tiffany’ego”, „Grease”, „West Side Story”, „Jan Serce” w wykonaniu solistów Teatru Muzycznego ROMA: Agnieszki Przekupień i Jana Traczyka. Koncert poprowadził dyrygent Piotr Sułkowski, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Warmińsko – Mazurskiej.

Oprócz koncertów, Płocka Orkiestra Symfoniczna na profilu FB, przybliżała sylwetki członków zespołu, w cyklu „POS od kulis”. Melomani z dłuższym stażem mogli powspominać koncerty archiwalne na zdjęciach. – Z uwagi na wybuch pandemii COVID-19 musieliśmy się przenieść do sieci. Było to dla nas ogromne wyzwanie, nauka, a także odkrywanie nowych możliwości. Mimo przeciwności, które nas dotknęły, udało się zrealizować wiele projektów, dzięki zaangażowaniu całego zespołu Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego i pracy administracji. Mamy nadzieję, że 2021 rok będzie czasem, w którym powrócimy do normalności i będziemy mogli koncertować na żywo, prezentując jeszcze ciekawsze wydarzenia – zapowiada dyrektor POS, Adam Mieczykowski.
(lesz)

 Sponsorzy
47. Sezonu Artystycznego

Sala koncertowa

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st.
im. Karola Szymanowskiego w Płocku
ul. Kolegialna 23
09-402 Płock

Zobacz na mapie

Biuro koncertowe

Dariusz Ciesielski - Kierownik
dariusz.ciesielski@orkiestraplock.pl

Anna Gruszczyńska - Kierownik Orkiestry
anna.gruszczynska@orkiestraplock.pl
tel.: +48 603 160 245

Ilona Matusiak
ilona.matusiak@orkiestraplock.pl
tel.: +48 24 364 10 86

Kasa biletowa

Małgorzata Jaworska
ul. Bielska 9/11
(parter, wejście od głównej ulicy)
09-400 Płock
bilety@orkiestraplock.pl
tel. +48 24 364 10 85

Zobacz na mapie

Godziny otwarcia

Poniedziałek 12:00 - 16:00
Wtorek 11:00 - 15:00
Środa 11:00 - 15:00
Czwartek 11:00 - 15:00
Piątek 11:00 - 15:00

 

Regulamin sprzedaży biletów

Miejska instytucja kultury finansowana z budżetu miasta Płocka 

Wszelkie prawa zastrzeżone © Płocka Orkiestra Symfoniczna  |  Realizacja: Hedea.pl  |  Deklaracja dostępności

FacebookYoutubeBip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia. Zobacz szczegółowe informacje jak zarządzać plikami cookies. Polityka plików cookies.