Już 26 czerwca zainaugurujemy kolejny, XXIV Letni Festiwal Muzyczny w ramach którego odbędą się 4 koncerty w zabytkowych częściach miasta, na które wstęp jest wolny.

Pierwszy z nich „Koncert z niespodzianką” odbędzie się 26 czerwca o godzinie 19 w płockiej bazylice katedralnej podczas którego wraz z Płocką Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Daniela Mieczkowskiego (Laureata II miejsca na VII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów w Białymstoku) wystąpi klarnecista, Paweł Libront (Finalista konkursu Młody Muzyk Roku 2022).

Paweł Libront - Finalista konkursu Młody Muzyk Roku 2022. Urodził się w 2004 roku w Bydgoszczy. Naukę gry na klarnecie rozpoczął w Państwowym Zespole Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w rodzinnym mieście, w klasie Profesora Andrzeja Dudzińskiego. Ponadto swoje umiejętności rozwijał podczas licznych kursów mistrzowskich prowadzonych przez uznanych pedagogów instrumentu.

Karel Dohnal, Igor Františák, Gabor Varga, Vitor Fernandes, Pierre Genisson, Bence Szepesi, Ecesu Sertesen, Arkadiusz Adamski, Roman Widaszek czy Grzegorz Wieczorek – to profesorowie, z którymi Paweł Libront miał okazję pracować podczas licznych kursów mistrzowskich, organizowanych w kraju i zagranicą.

Był również uczestnikiem Zimowej oraz Jesiennej Akademii Muzyki – kursów mistrzowskich dla uczniów szkół muzycznych I i II stopnia, organizowanych przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. W 2020 oraz 2021 roku uczestniczył w zajęciach klasy klarnetu prowadzonej przez prof. Arkadiusza Adamskiego. Występował także na estradzie Centrum podczas koncertów finałowych Akademii.

Do najważniejszych osiągnięć solowych i kameralnych klarnecista zalicza XIV Festiwal Klarnetowy w Piotrkowie Trybunalskim w 2021, na którym zdobył 1. miejsce, a także II Ogólnopolski Konkurs Muzyki Kameralnej im. Wiłkomirskich (1. miejsce), Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej KraCamera 2021 (1. miejsce), a także Medici International Music Competition, na którym otrzymał 1. nagrodę w kategorii solowej i kameralnej.

Daniel Mieczkowski - Laureat II miejsca na VII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów w Białymstoku. Urodził się w 1999 r. w Warszawie. W latach 2012–2018 był uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie Elżbiety Dastych-Szwarc. Szkołę tą ukończył z wyróżnieniem. Od października 2018 r. jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na dwóch wydziałach: Dyrygentury symfoniczno-operowej w klasie Moniki Wolińskiej oraz Instrumentalnym w klasie fletu Agaty Igras.

Uczestniczył w kursach mistrzowskich, rozwijając swoje umiejętności pod kierunkiem takich flecistów i dyrygentów, jak: Peter Lukas Graf, Michael-Martin Kofler, Andras Adorjan, Michael Schmidt-Casdorf, Denis Bouriakov, Wissam Boustany, Sarah Louvion, Giovanni Gandolfo, Niccola Mazzanti, Dejan Gavric, Carlos Bruneel, Martin Belic, Jorma Panula, Gabor Hollerung, Jerzy Maksymiuk, Massimiliano Caldi, Mark Heron, Paweł Przytocki. W 2021 r. został zaproszony do uczestnictwa w kursie mistrzowskim prowadzonym przez Marin Alsop, w trakcie którego miał możliwość podjąć współpracę dyrygencką z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

Jest laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów muzycznych. Występował w Austrii, Niemczech, Serbii, Rumunii, Czechach, Słowacji, USA, we Włoszech oraz na Litwie i Węgrzech. Do jego ostatnich sukcesów należą pierwsze nagrody uzyskane w I Międzynarodowym Konkursie Fletowym dla Studentów im. Eugeniusza Towarnickiego w Poznaniu i w III Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu (2020). Jako solista występował m.in. w Mozarteum w Salzburgu, Bard College Conservatory of Music w USA, NOSPR w Katowicach, Filharmonii Narodowej w Warszawie i Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Współpracował m.in. z: Orkiestrą Kameralną Filharmonii Wileńskiej, Czech Virtuosi Orchestra, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej, Śląską Orkiestrą Kameralną, Orkiestrą Symfoniczną UMFC, Chopin University Modern Ensemble, Warszawską Orkiestrą Smyczkową im. Zenona Brzewskiego, Warsaw Camerata i takimi dyrygentami, jak Jerzy Maksymiuk, Michał Klauza, Paweł Kapuła czy Paweł Kos-Nowicki.

W latach 2016–2018 był dyrygentem Orkiestry Kameralnej N-Harmonia, a od 2019 r. współpracuje jako dyrygent-asystent i pianista-korepetytor z Warszawskim Chórem Chłopięcym i Chórem Kameralnym Endorfina. Stypendysta programu Młoda Polska i Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci (2013–2018). Otrzymał też stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa Rady Ministrów, Centrum Edukacji Artystycznej, Fundacji im. Józefa Elsnera, Fundacji Jerzego Semkowa i Stypendium Artystyczne im. Franciszka Wybrańczyka Fundacji Sinfonia Varsovia.

Podczas wydarzenia zabrzmią takie kompozycje jak: „Uwertura Hebrydy op. 26” Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, „Koncert klarnetowy nr 1 f-moll op. 73 na klarnet i orkiestrę” Carla Maria von Webera oraz Symfonia G-dur nr 94 „Niespodzianka” Josepha Haydna.

Kolejnym wydarzeniem w ramach XXIV Letniego Festiwalu Muzycznego będzie „Muzyka w klimacie Art Déco” – koncert, który odbędzie się 3 lipca o godzinie 19 w Auli Muzeum Mazowieckiego w Płocku przy ulicy Kolegialnej 6. Największe przeboje muzyki operowej i musicalowej zaprezentują muzycy w składzie: Bogumiła Dziel-Wawrowska (sopran), Katarzyna Magdziak (I skrzypce), Anna Rzymyszkiewicz (II skrzypce), Marcin Sumliński (altówka), Marek Karwowski (wiolonczela) oraz Monika Polaczek - Przestrzelska (fortepian).

Bogumiła Dziel – Wawrowska - absolwentka Studium Pieśni na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina (2013) oraz Wydziału Wokalno-Aktorskiego w klasie śpiewu prof. Jadwigi Rappé (2004). Jest laureatką wielu konkursów. W 2002 roku otrzymała II nagrodę oraz Nagrodę Publiczności na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Muzyków im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach, w roku 2003 wyróżnienie na Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej im. Edmunda Kossowskiego w Warszawie oraz znalazła się w finale II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Haliny Halskiej we Wrocławiu. W roku 2006 została wyróżniona na Konkursie Wokalnym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, a w 2008 otrzymała III nagrodę oraz Nagrodę Fundacji Czardasz za najlepsze wykonie czardasza podczas III Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie.

Umiejętności wokalne doskonaliła na wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez znakomitych pedagogów: Helena Łazarska (Austria), Ursula Flige (Niemcy), Elisabeth Glauser (Szwajcaria), Urszula Kryger (Polska), Jagna Sokorska Kwika (Niemcy), Joanna Kozłowska (Polska), Zofia Witkowska (Warszawa). Na scenie zadebiutowała jeszcze w czasie studiów, wcielając się w rolę Hrabiny w „Weselu Figara” W. A. Mozarta. Od tego czasu regularnie występuje w spektaklach teatralnych i galach koncertowych w kraju i za granicą (Niemcy, Austria, Holandia, Luxemburg, Szwajcaria, Francja, Czechy, Dania, Szwecja, Białoruś, Izrael, Palestyna).

Artystka współpracowała z niemalże wszystkimi orkiestrami symfonicznymi w Polsce: Filharmonią Bałtycką, Częstochowską, Krakowską, Filharmonią Kameralną im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, Narodową, Warmińsko-Mazurską, Opolską, Podlaską, Polską Filharmonią Kameralną w Sopocie, Podkarpacką i Świętokrzyską. Współpracowała z wybitnymi dyrygentami, m.in. z Łukaszem Borowiczem, Gabrielem Chmurą, Sławomirem Chrzanowskim, Manfredem di Crescenzo, Agnieszką Duczmal, Danielem Huppertem, Shlomo Mintzem, Markiem Mosiem, Marcinem Nałęczem-Niesiołowskim, Tadeuszem Wicherkiem, Tadeuszem Kozłowskim.

Występowała na międzynarodowych festiwalach, między innymi: Warszawska Jesień, Muzyka w Katedrze (Kołobrzeg), Festiwal Muzyki Sakralnej Gaude Mater (Częstochowa), Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej (Wygiełzów-Lipowiec), Letni Festiwal Pieśni i Kompozytorów Polskich (Warszawa), Festiwal Muzyki Dawnej (Zamek Królewski w Warszawie), Festiwal Pasyjny Crucifixus Est... (Warszawa), Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy Zdrój, Festival International de Musique Sion Valais (Szwajcaria), Casa dei Mezzo Music Festival (Grecja), Festival International de Musique de Chambre en Charente (Francja).

W sezonie 2007/2008 wystąpiła w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie w spektaklu Epizod z życia Karola Kurpińskiego. W roku 2010 odbyła trasę koncertową z Filharmonią Opolską po Szwajcarii i Francji śpiewając Te Deum A. Dvoraka oraz II Mszę F. Schuberta. W latach 2009-2015 była solistką Teatru Muzycznego w Łodzi.

Kreowała główne role w przedstawieniach: „Cyrulik Sewilski” (Rosina) G. Rossiniego, „Straszny dwór” (Hanna), „Verbum nobile” (Zuzia) S. Moniuszki, „Skrzypek na dachu” (Hudel) J. Bock'a, „Wesoła wdówka” (Hanna Glawary) F. Lehara, „Księżniczka czardasza” (Stasi) E. Kalmana, „Sprzedana narzeczona” (Marzenka) B. Smetany.

Wielokrotnie nagrywała dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Istotnym polem działalności artystki jest interpretacja i badania nad muzyką polską, którą stara się od wielu lat przybliżać publiczności pełniąc funkcje: prezesa Fundacji im. Zygmunta Noskowskiego oraz dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyczne przestrzenie” w Wielkopolsce.

W 2013 roku dzięki dotacji MKiDN we współpracy z Teatrem Muzycznym w Łodzi zrealizowała swój autorski projekt zatytułowany „Pan Lutosławski”. Spektakl ten został uznany za najlepszy projekt skierowany do dzieci w Roku obchodów 100 rocznicy urodzin kompozytora.

Kolejne wydarzenie „Maximus - lista przebojów muzyki filmowej” odbędzie się 6 lipca o godzinie 19 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku z udziałem Kwintetu Płockiej Orkiestry Symfonicznej oraz Maksyma Rzemińskiego na fortepianie.

Maksym Rzemiński urodził się w Kielcach. Ukończył I i II stopień szkoły muzycznej w Kielcach w klasie fortepianu prof. Janiny Woźniak. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu doc. Marka Koziaka. Odbył kurs mistrzowski u prof. Barbary Hesse Bukowskiej na Litwie. W młodości wielokrotny stypendysta fundacji: Sapere Aude, Na Rzecz Sztuki Dziecka, Fundacji dla wybitnie uzdolnionych muzycznie. Jest laureatem III nagrody I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego – Göttingen -Niemcy. Maksym Rzemiński już jako 10-letni chłopiec wykonał koncert fortepianowy Wolfganga Amadeusza Mozarta z towarzyszeniem kieleckich filharmoników. W 2015 roku nagrał pierwszy album z muzyką filmową „INCEPTION”. W 2018 roku wydał album „MAXIMUS”, który przynosi kolejne interpretacje muzyki filmowe. Najnowszy album „Phoenix” ma znakomitą słuchalność w serwisie Spotify.

Maksym Rzemiński wraz z kwintetem Płockiej Orkiestry Symfonicznej zaprezentują znane tematy muzyki filmowej w niebanalnych aranżacjach Krzysztofa Lenczowskiego m.in.: „Smuga cienia”, „Love Affair”, „Gladiator – Now we are free”, „Rosemary’s Baby – Sleep Safe and Warm”.

Na zwieńczenie XXIV Letniego Festiwalu Muzycznego będzie „Jazzowo i Orkiestrowo”. 9 lipca o godzinie 19 w Auli im. Kajetana Morykoniego wraz z kwintetem smyczkowym Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Jacka Brzoznowskiego wystąpi Kacper Smoliński (harmonijka).

Kacper Smoliński - muzyk, który swoją twórczość wyraża poprzez rzadko spotykaną w świecie jazzu harmonijkę ustną. Z pasją i konsekwencją kreuje własne, intrygujące brzmienie, przekraczając granice oczekiwań wobec tego instrumentu. Jego osobowość sceniczna współgra zarówno ze światem muzyki improwizowanej, jak i klasycznej, śmiało wkraczając też w zupełnie nieoczywiste obszary muzyki.

Urodzony w Sztumie muzyk i kompozytor to laureat licznych nagród, m. in.: nagroda dla najlepszego solisty na Internationale Jazzwoche Burghausen 2019, nagroda specjalna dla największej indywidualności konkursu na Jazz Nad Odrą Festival 2018 czy II miejsce na VIII Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach 2017. Zwycięzca ankiety Jazz Top 2019 i 2020 magazynu Jazz Forum w kategorii instrumentów różnych. Współtwórca docenianego na wielu festiwalach i konkursach zespołu Weezdob Collective. Współpracuje z Włodkiem Pawlikiem, zespołem Dagadana oraz Mo’ Blow, jest także członkiem Poznan Jazz Philharmonic Orchestra. Ma na swoim koncie koncerty z takimi artystami, jak Leszek Możdżer, Billy Cobham, Krzysztof Herdzin, Agnieszka Duczmal, Marcin Pospieszalski, Tingvall Trio, Vinx, Jean-Luc Ponty, Stanley Jordan, E.J. Strickland. Koncertuje w Polsce i na świecie (m. in. Stany Zjednoczone, Niemcy, Czechy, Ukraina).

Kacper Smoliński jest ewenementem w dzisiejszym jazzie. To znamienne, że najważniejszymi muzykami jazzu, którzy zdecydowali się na kreacje oraz ekspozycję swojej sztuki poprzez grę na harmonijce wirtuozami okazali się muzycy europejscy, a nie – jakby się wydawać mogło – rasowi jazzmani amerykańscy. Brzmi to paradoksalnie, ale geniuszem tego instrumentu był belgijski jazzman Toots Thielemans, teraz faworytem jest szwajcarski instrumentalista Grégoire Maret. Jestem pewien, że do tego znamienitego, wąskiego grona wirtuozów tego wspaniałego instrumentu dołącza Kacper Smoliński. - Dionizy Piątkowski

W Polsce tak naprawdę nie mieliśmy dotąd kogoś takiego jak Kacper Smoliński. To bardzo utalentowany, wszechstronny muzyk, a jego harmonijka ma dwa rzędy dźwięków, opartych na dwóch skalach całotonowych, co daje ogromne możliwości. - Krzysztof Herdzin

Podczas tego wydarzenia zabrzmią takie kompozycje jak: „5 melodii ludowych na orkiestrę smyczkową” Witolda Lutosławskiego, „Koncert na harmonijkę ustną i orkiestrę smyczkową” Krzysztofa Herdzina oraz „Divertimento op. 32 na orkiestrę smyczkową” Mikołaja Piotra Góreckiego.

 Sponsorzy
46. Sezonu Artystycznego

Sala koncertowa

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st.
im. Karola Szymanowskiego w Płocku
ul. Kolegialna 23
09-402 Płock

Zobacz na mapie

Biuro koncertowe

Dariusz Ciesielski - Kierownik
dariusz.ciesielski@orkiestraplock.pl

Anna Gruszczyńska - Kierownik Orkiestry
anna.gruszczynska@orkiestraplock.pl
tel.: +48 603 160 245

Ilona Matusiak
ilona.matusiak@orkiestraplock.pl
tel.: +48 24 364 10 86

Kasa biletowa

Małgorzata Jaworska
ul. Bielska 9/11
(parter, wejście od głównej ulicy)
09-400 Płock
bilety@orkiestraplock.pl
tel. +48 24 364 10 85

Zobacz na mapie

Godziny otwarcia

Poniedziałek 12:00 - 16:00
Wtorek 11:00 - 15:00
Środa 11:00 - 15:00
Czwartek 11:00 - 15:00
Piątek 11:00 - 15:00

 

Regulamin sprzedaży biletów

Patroni medialni

Miejska instytucja kultury finansowana z budżetu miasta Płocka 

Wszelkie prawa zastrzeżone © Płocka Orkiestra Symfoniczna  |  Realizacja: Hedea.pl  |  Deklaracja dostępności

FacebookYoutubeBip

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w pamięci Twojego urządzenia. Zobacz szczegółowe informacje jak zarządzać plikami cookies. Polityka plików cookies.